Djokovic po raz drugi mistrzem Rolanda Garrosa

French Open 2021: Novak Djokovic wygrywa 19. tytuł wielkoszlemowy.

Przegrał dwa pierwsze sety, ale w następnych nie dał rywalowi żadnych szans. Novak Djoković wygrał drugi w tym sezonie turniej wielkoszlemowy i już 19. w karierze. W finale Rolanda Garrosa pokonał Stefanosa Tsitsipasa 6:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:4. Mecz trwał cztery godziny 10 minut. Za zwycięstwo Serb otrzymał 1,4 miliona euro, pokonany Grek – 750 tysięcy. Jeśli pokonuje się w Paryżu Rafaela Nadala, to nie wypada później nie wygrać całego turnieju. Djokovic, który w piątkowym półfinale po świetnym i dramatycznym meczu wyeliminował 13-krotnego zwycięzcę Rolanda Garrosa, był faworytem finału.

Djokovic pod ścianą

Trzeba by było nie znać Djokovicia, by zakładać, że mecz się skończył. Serbowi zbyt zależy na zwycięstwach, ma zbyt wielkie doświadczenie. Zaczął grać regularnie. W trzecim secie popełnił zaledwie cztery niewymuszone błędy, przy 11 przeciwnika. Przejął inicjatywę na korcie. Decydujący był czwarty gem, który trwał ponad 11 minut. Serb przełamał serwis Tsitsipasa. Grek wyglądał na zawodnika, który stracił siły. Co chwila zajadał się żelami energetycznymi.

Czwarty set trwał zaledwie 36 minut. Djokovic w pełni kontrolował sytuację. Zaczął od prowadzenia 4:0 i znów nie stracił gema serwisowego, co więcej nie dopuścił do żadnego break pointa. Wygrał 6:2.

Grek nie był już w stanie odwrócić losów spotkania. W piątym secie słabł z minuty na minutę, zbyt często próbował sędziować na własną rękę, spóźniając się z odbiciami. Przegrał swojego gema serwisowego na 1:2, bronił – skutecznie – dwóch break pointów przy stanie 2:4. Walczył jednak do końca. W ostatnim gemie obronił jedną piłkę meczową. Drugą, Djokovic wykorzystał efektownym smeczem. Decydujący set zakończył się zwycięstwem Serba 6:4.

Djokovic najlepszy z najlepszych?

Z drugiej strony dwa razy, kiedy Hiszpan przegrywał na paryskich kortach, jego dwaj pogromcy nie byli w stanie potem sięgnąć po trofeum, ulegając w decydującym spotkaniu. Tak stało się w 2009, gdy w finale z Rogerem Federerem przegrał Robert Soederling i w 2015 roku, gdy Djoković został pokonany przez Stana Wawrinkę.

Serb wygrał w Paryżu po raz drugi. Poprzedni raz triumfował w 2016 roku. Wtedy jednak nie było na Roland Garrosie Nadala, w tym sezonie , aby triumfować, musiał po drodze pokonać w turnieju Hiszpana. Dokonał tego w półfinale.

Djoković jest na dobrej drodze, by zrealizować swój kolejny wielki tenisowy cel w karierze. Chce zostać GOAT, najlepszym tenisistą wszech czasów. Biorąc pod uwagę liczbę zwycięstw w turniejach wielkoszlemowych dzieli go od tego prestiżowego tytułu niewiele. Właśnie wygrał 19. Roger Federer i Rafael Nadal mają ich po 20.

Kolejny turniej wielkoszlemowy – Wimbledon – rozpoczyna się już za dwa tygodnie. Djoković jest jego wielkim faworytem