Polska przegrywa na otwarcie Euro, Słowacja lepsza

Polska - Słowacja. Pierwszy mecz biało-czerwonych na Euro 2020.

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu Euro 2021 przegrała ze Słowacją 1:2. Biało-czerwoni kończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Grzegorza Krychowiaka. Jedyną bramkę zdobył dla naszej kadry Karol Linetty.

Polska faworytem na papierze

Teoretycznie faworytem meczu w Sankt Petersburgu była Polska, która w rankingu FIFA plasuje się na 21. miejscu, czyli 15 lokat wyżej od Słowaków. To jednak nikogo nie mogło zmylić. Wszyscy w naszej kadrze zdawali sobie sprawę z atutów rywali, czyli dobrego przechodzenia z obrony do ataku, a także świetnie wykonywanych stałych fragmentów gry. Nikt nie zamierzał lekceważyć Marka Hamsika (127 występów w kadrze) i jego kolegów.

Polska- Słowacja: mecz otwarcia

Reprezentacja Polski swój pierwszy mecz Euro 2021 grała z teoretycznie najsłabszą w grupie Słowacją. Biało-czerwoni całkiem nieźle rozpoczęli spotkanie. Długo utrzymywali się przy piłce i próbowali tworzyć akcje bramkowe. To jednak rywale zadali pierwszy cios. W 18. minucie Robert Mak łatwo ograł Kamila Jóźwiaka i Bartosza Bereszyńskiego na skrzydle, wpadł w pole karne i strzałem z bliska trafił do siatki. Piłka pierwotnie trafiła w słupek, ale potem odbiła się jeszcze od pleców Wojciecha Szczęsnego i wpadła do bramki.

Tym samym gol został zapisany jako samobójcze trafienie naszego bramkarza. Szczęsny został pierwszym bramkarzem w historii Euro, który zdobył samobója.

Biało-czerwoni nie potrafili odpowiedzieć i na przerwę schodzili przegrywając 0:1. Tuż po zmianie stron doprowadzili do remisu. Klich wypatrzył Rybusa w polu karnym, ten wycofał piłkę do Linetty’ego, który strzałem w długi róg trafił na 1:1.
Gdy wydawało się, że podopieczni Paulo Sousy łapią rytm, z boiska wyleciał Grzegorz Krychowiak. Pomocnik Lokomotiwu Moskwa otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę za faul w środku pola.

Minęło kilka minut i przegrywaliśmy 1:2. Tym razem Słowacy trafili po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Piłkę dostał Milan Skriniar i mocnym strzałem nie dał szans Szczęsnemu.

Polska i kolejne starcia na Euro 2020

Reprezentacja Polski rozpoczęła Euro 2021 w najgorszy możliwy sposób i mocno ograniczyła swoje szanse na awans do fazy pucharowej. W kolejnych meczach grać będzie z Hiszpanią w sobotę i Szwecją w kolejnym tygodniu.